Юридичні засоби захисту від рейдерів

ЮриспруденцияЧасто рейдери, користуючись недосконалістю законодавства в області державної реєстрації та незнанням законів рядовими українцями, заволодівають активами компаній і приватних осіб. Раніше єдиним способом відстояти свої законні права на майно було тільки звернення до суду. Мінімальний термін розгляду справи, як показує практика, займає від 6 місяців. За цей час рейдери встигають не раз перепродати майно або розікрасти цінності. З 1 січня 2016 роки з’явився ще один механізм захисту – Комісія з питань розгляду скарг у сфері держреєстрації, яка приймає рішення протягом 30 днів з моменту отримання заяви. Завдання цього колегіально-дорадчого органу: оцінити законність дій держреєстратора – ключової фігури будь-якого рейдерського захоплення. Головна мета – швидко захистити порушені права власників підприємств або майна. З 2016 року діє дворівнева система оскарження рішень держреєстраторів – на центральному рівні і при територіальних органах Міністерства юстиції. «Ці комісії розглядає саме дії реєстраторів, а не суть самого спору за активи, що є прерогативою суду», – пояснив заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Павло Мороз.

Він пояснив, що подати заяву можна протягом 30 днів з моменту, коли заявник дізнався про порушення його прав. Якщо рішення держреєстратора або нотаріуса було помилковим або скоєно зі злого наміру, то комісія може рекомендувати його скасувати. «Остаточне рішення приймає міністр юстиції. Якщо він згоден з рішенням комісії, то воно закріплюється відповідним наказом міністра », – пояснив заступник директора Департаменту державної реєстрації Мін’юсту Віталій Гайдук.

При цьому, що важливо, на всіх етапах розгляду справи в комісії, можна відстоювати свої інтереси також і в суді. Формально комісія при Мін’юсті працює з 1 січня, тобто перші 100 днів. Фактично ж перше засідання відбулося тільки 26 січня. За цей час, як повідомив заступник директора Департаменту з питань судової роботи і банкрутства Мін’юсту Андрій Потьомкін, надійшло понад 300 скарг. За словами Павла Мороза, щотижня надходить близько 50 заяв. Вже розглянуто по суті 120 заяв і по 30 винесені рішення про скасування дій реєстраторів і нотаріусів. «Вже сформувався певний досвід і можна говорити про найбільш типові помилки, які роблять заявники», – зазначив Андрій Потьомкін.

Часто ефективно захищати свої інтереси власникам заважає нерозуміння сутності роботи комісій при Мін’юсті. До них апелюють як до судової інстанції, вибудовуючи відповідним чином систему доказів і аргументації. Тим часом, комісія не вирішує, кому повинен належати той інший об’єкт.

«Ми тільки дивимося на документи, подані для реєстрації, і кожен член комісії (професіонал в області юриспруденції) вирішує: чи став би він сам при таких умовах проводити реєстраційну дію», – пояснює Павло Мороз. Тобто, чи всі документи подані, чи правильно вони оформлені, чи є відповідні повноваження у подавця.

«Якщо документи фальшиві, але оформлені правильно (всі підписи і печатки на місці, немає протиріч і т.п.), реєстратор не має права відмовити у внесенні даних до реєстру, а про свої підозри повинен повідомити правоохоронцям», – зазначив партнер ЮК « MorisGroup »Мар’ян Мартинюк, чий клієнт – компанія з управління активами – на свято 8 березня позбулася своїх активів шляхом незаконної зміни власника.

За його словами, після того, як за допомогою експертних висновків про підробку та оперативної роботи комісії вдалося скасувати першу хвилю зміни власності довелося буквально чергувати ночами кілька тижнів, щоб протягом доби після нової рейдерської перереєстрації мати можливість її оскаржити.

Проте, навіть простого контролю правильності оформлення документів часом виявляється досить, щоб зупинити деяких рейдерів. Наприклад, партнер, керівник практики корпоративного, фінансового та банківського права «КД Консалтинг» Ольга Чабала розповіла, що зміну власника за фальшивими документами вдалося скасувати завдяки висновку комісії про те, що подавець документів не мав права цього робити.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *